Kampala Archbishop Dr Cyprian Kizito Lwanga found dead in his room

0
241
Dr. Cyprian Kizito Lwanga speaks during the Ecumenical Public Way of the Cross, Friday, April 2, 2021. /URN Photo
By :
AT Reporter

Kampala, Uganda – The Archbishop of the Archdiocese of Kampala, Dr. Cyprian Kizito Lwanga, has died at the age of 68.

Lwanga was found dead in his room this [Saturday] morning, the Archdiocese said in a statement.

“With deep sorrow, I hereby inform you that our beloved Shepherd, the Archbishop of Kampala Archdiocese, His Grace Dr Cyprian Kizito Lwanga has been called to the House of the Lord. The Archbishop was found dead in his room this morning,” Fr Pius Male Ssentumbwe said in a statement released on Saturday afternoon.

“We pray that the Almighty and Merciful God may grant him eternal rest,” he added.

Dr Lwanga was last seen in public yesterday, April 2, 2021 as he said mass at Rubaga Catholic church where he led the homily of Good Friday celebrations.

Born in January 1953, Dr Lwanga was appointed as Archbishop of Kampala on August 19, 2006.

He attended Kyabakadde Primary School, and then joined Nyenga Seminary in 1964. Between 1972 and 1974, he studied at Katigondo National Major Seminary, in present-day Kalungu District. He then studied Theology at Ggaba National Seminary, in Kampala.

He was ordained a priest on April 9th 1978 by the Late Cardinal Emmanuel Nsubuga of the Archdiocese of Kampala.

In 1979, he joined the University of Clermont-Ferrand in France, were he studied administration and languages, with particular emphasis on administration. Later, he studied at Pontifical University of the Holy Cross in Rome, where in 1994, he earned a doctorate in Canon Law.

He was appointed first bishop of the Diocese of Kasana-Luweero on November 30, 1996 and consecrated bishop on March 1, 1997 at Kasana-Luweero, by Cardinal Emmanuel Wamala, Archbishop of Kampala, assisted by Bishop Joseph Bernard Louis Willigers, Bishop of Jinja and Bishop Paul Lokiru Kalanda, Bishop of Fort Portal.

On August 19, 2006, he was appointed the third Archbishop of the Archdiocese of Kampala and was installed as the third Archbishop of Kampala on September 30, 2006 at Rubaga Cathedral, succeeding Cardinal Emmanuel Wamala, who resigned.

Facebook Comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here